Klasztor i kościół Braci Kapucynów w Łomży

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
images/stories/lomza/00.jpg
images/stories/lomza/02 panorama.jpg
images/stories/lomza/03.jpg
images/stories/lomza/04 lomza noca.jpg
images/stories/lomza/05 szopka.jpg

Młodzież Franciszkańska

 

 

Styl życia i świętość Franciszka z Asyżu już za jego życia pociągały i zachwycały otaczających i spotykających go ludzi, tak też jest i obecnie. Święty Franciszek ma to "coś" w sobie, co po zetknięciu się z nim nie pozwala na obojętne potraktowanie go, ma tę prawdziwą radość, autentyczne życie ewangeliczne, wyraźne podobieństwo do Jezusa Chrystusa. Dlatego tak wielu pragnie i przeżywa swoje życie na sposób franciszkański.

 

http://1.bp.blogspot.com/_5mpnkXaetm0/RswYkcNNqKI/AAAAAAAAAAc/t9IyHPUlGw4/s1600/MF%2Blogo%2B4.jpg
Żyć po franciszkańsku może każdy z nas wprowadzając i angażując w swoje życie Świętego Franciszka z tym wszystkim jaki był i co nam zostawił. Z tego powodu powstał Trzeci Zakon Świętego Franciszka, obecnie zwany Franciszkańskim Zakonem Świeckich (FZŚ). Siostry i bracia tworzący tę wspólnotę nie żyją za murami klasztornymi, ale w małżeństwie, w swoich rodzinach, czy też w samotności. Na co dzień, tam gdzie żyją, dają świadectwo o Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, żyjąc Ewangelią i franciszkową Regułą.

Z Franciszkańskim Zakonem Świeckich (FZŚ) nierozerwalnie związana jest Młodzież Franciszkańska (MF). Wspólnotę Młodzieży Franciszkańskiej tworzą przede wszystkim osoby młode pragnące przeżyć swoją młodość i życie razem z Jezusem Chrystusem w klimacie franciszkańskim. Wspólnota ma swoją formację, która dzieli się na trzy główne etapy.


Pierwszy to tzw. postulat, czas na głębsze poznanie Świętego Franciszka oraz wspólnoty.


Kolejnym etapem jest nowicjat, w którym dojrzewa i umacnia się ewangeliczno - franciszkański styl życia oraz decyzja o złożeniu pierwszych przyrzeczeń, zobowiązujących przede wszystkim do życia sakramentalnego, modlitwy liturgicznej Kościoła, zaangażowania we wspólnotę, oraz ciągłej troski o życie w duchu franciszkańskim.


Ostatni etap, po złożeniu przyrzeczeń, to samo życie, codzienność, ludzie, doświadczenia, decyzje, itp. przeżywane z konkretną miłością, z żywą wiarą, z nadzieją na świętość, po franciszkańsku, we wspólnocie.


We Wspólnocie Młodzieży Franciszkańskiej młody człowiek, przez doświadczenie Słowa Bożego, wspólną modlitwę, katechezy dotyczące różnych wydarzeń z życia Świętego Franciszka, może odkrywać i utwierdzać się w swoim powołaniu, odnajdywać i wypełniać wolę Bożą, może odnaleźć prawdziwą radość i sens swojego życia, ale przede wszystkim może na nowo odkryć i zdobyć pewność, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i żyje, że jest zaangażowany w jego życie i go miłuje, a także, że świętość jest dla każdego.

Naturalną kontynuacją formacji i nowego stylu życia rozpoczętych we Wspólnocie Młodzieży Franciszkańskiej może być wstąpienie do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ), do czego jednak nikt nie powinien czuć się przymuszony.


KONTAKT: Br. Cezary Szcześniak OFMCap